Marketing

Marketing w Google – jak zacząć?

Marketing w Google – jak zacząć?

Marketing w wyszukiwarkach to przede wszystkim działania oparte o Google, z którego korzysta ponad 90% internatów i internautek. SEM czyli Search Engine Marketing to działania łączące założenia dotyczące dostosowania strony (optymalizację), a także linkbuilding i kampanie ADS (ads search, merchant center) oraz Google Moja Firma. Od czego zacząć promocję firmy w wyszukiwarkach?

Popularność wyszukiwarek

W Polsce największą popularnością cieszy się Google, z którego korzysta niemal 91%. Optymalizację i promocję można prowadzić również w Bing, z którego korzysta niemal 5%, a także Yahoo! (2%) i MSN (1,5%). W ostatnim czasie coraz więcej osób używa również DuckDuckGo, jednak jego udział w rynku wyszukiwarek jest wciąż znikomy.

Optymalizacja strony

Pierwszym krokiem na drodze promocji strony w wyszukiwarkach jest odpowiednia optymalizacja strony. Warto w tej kwestii poradzić się ekspertów, gdyż wynik optymalizacji będzie miał kluczowe znaczenie dla wyników marketingu w wyszukiwarkach. Warto do tego skorzystać z konsultacji SEO, czy usług agencji marketingowej.

Optymalizacja strony to proces, uwzględniający wiele elementów które według Google Lighthouse (narzędzie wspierające optymalizacje i audyty SEO) można podzielić na:

 • Performance score
 • Accessibility score
 • Najlepsze praktyki
 • SEO score

Każda z tych kategorii powinna być dokładnie przeanalizowana zgodnie z checklistą SEO. Ważne jest dostosowanie strony do mobilnych urządzeń (tabletów i telefonów), zadbanie o prędkość działania serwisu i jego dostępność.

Wszystkie elementy warte uwagi przy procesie optymalizacji znajdziesz w poniższym artykule:
https://warszawskagm.pl/blog/jak-wypromowac-strone-w-google/

Działania te określane są mianem optymalizacji lub elementem on-site. Aby strona wyświetlała się wysoko w wynikach wyszukiwania niezbędne jest jednak również działanie off-site, które polega na linkbuildingu.

Linkbuilding

Linkbuilding to niezbędny czynnik do zbudowania autorytetu strony. Polega on na zdobywaniu linkowania do strony, które będzie obudowane odpowiednimi dla nas słowami kluczowymi. Jest to znak dla wyszukiwarki, że nasza strona jest dla innych źródłem i jest warta pokazania wysoko w wynikach wyszukiwania. Aby linkowanie spełniło swoją rolę musi pochodzić z odpowiednich stron – najlepiej aby działały w tej samej tematyce, a także posiadało swoje zaplecze w postaci linkujących do niej stron. Pozyskując linki do strony warto zbadać jej parametry, czyli przede wszystkim:

 • Współczynnik trust flow
 • Rating domeny
 • Tematykę serwisu
 • Stosunek linków wychodzących do przychodzących
 • Wiek domeny
 • Ruch na stronie
 • Widoczność strony
 • Liczbę referujących domen i linków przychodzących
 • Jakość linków przychodzących

SEM – działania w systemie ADS

Każda z wyszukiwarek posiada swój system aukcji reklam. W przypadku wyszukiwarek są to reklamy produktowe lub reklamy w postaci linków sponsorowanych, które wyświetlają się nad tzw. linkami organicznymi (wynikającymi z pozycjonowania i optymalizacji). Reklamy również muszą być dobrej jakości, w tym być dopasowane pod względem treści i słów kluczowych. Oceniana jest również jakość strony docelowej. W aukcji reklam jednak najważniejszą rolę odgrywa budżet, czyli ile jesteśmy w stanie zapłacić za jedno kliknięcie w reklamę, czy jakim dysponujemy budżetem ogólnym na dany dzień. Systemy ADS pozwalają na wyświetlanie reklam zaraz po ich zatwierdzeniu, a więc możemy liczyć na znacznie szybszy efekt niż w przypadku pozycjonowania strony.

Google Moja Firma

Google Moja Firma to bezpłatne wizytówki Google. Pozwalają na łatwiejsze i szybsze wyszukiwania firm, szczególnie tych działających lokalnie. Ważna jest optymalizacja wizytówki, umieszczenie w niej słów kluczowych zgodnie z wytycznymi oraz tekstów, czy oferty. Wizytówka umożliwia zbieranie opinii, dlatego ważne jest zadbanie o odpowiedni customer service.

Udostępnij

O autorze

Projekt: WGM